Nieprawidłowości w jednostkach sektora finansów publicznych
termin |
24 lipca 2025 r. |
godzina |
9:00 - 15:00 |
miejsce szkolenia |
ONLINE Szkolenie realizowane na żywo za pomocą platformy, która umożliwia wzajemną komunikację |
cena |
450,00 zł od osoby |
Do kogo skierowane jest szkolenie
Szkolenie przeznaczone jest dla kierowników JSFP, skarbników, głównych księgowych w JSFP, w tym, w jednostkach, prowadzących obsługę finansowo-księgową innych jednostek, jak również dla audytorów i kontrolerów wewnętrznych, pracowników merytorycznych w jednostkach.
Prowadzący szkolenie
Sebastian Bach - specjalista i praktyk z zakresu prawa samorządowego, finansów publicznych, rachunkowości budżetowej, inwentaryzacji, odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, pomocy de minimis, kontroli zarządczej i audytu. Doświadczony trener i wykładowca (ponad dwadzieścia lat pracy w jednostkach sektora finansów publicznych). Wieloletni skarbnik gminy (główny księgowy budżetu), były inspektor kontroli w Regionalnej Izbie Obrachunkowej, audytor wewnętrzny. Autor kilkudziesięciu publikacji, w tym książkowych, z zakresu finansów publicznych i rachunkowości.
Opis szkolenia
- Nieprawidłowości w organizacji pracy jednostki w zakresie rachunkowości i gospodarki finansowej,
- Nieprawidłowości w procedurach kontroli zarządczej.
- Nieprawidłowości w prowadzeniu ksiąg rachunkowych,
- Nieprawidłowości w zakresie wyceny aktywów, w tym środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, środków trwałych w budowie oraz należności;
- Nieprawidłowości w ustalaniu źródeł finansowania nabycia środków trwałych oraz ich remontowania i ulepszania.
- Nieprawidłowości w inwentaryzacji.
- Nieprawidłowości w opracowywaniu planów finansowych i budżetów jst oraz ich realizowania.
- Nieprawidłowości w klasyfikacji budżetowej.
- Nieprawidłowości w procesie zaciągania zobowiązań, w tym wieloletnich.
- Nieprawidłowości w rozliczaniu wpłat dokonywanych na rachunki bankowe.
- Nieprawidłowości w udzielaniu ulg w spłacie należności oraz pomocy de minimis.
- Nieprawidłowości w organizacji oraz prowadzeniu windykacji należności.
- Nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych, budżetowych i z zakresu operacji finansowych.
- Skuteczne narzędzia ochrony danych informatycznych.
- Nieprawidłowości w prowadzeniu gospodarki finansowej, w tym w szczególności w:
a) ustalaniu wysokości opłat za wyżywienie w szkołach i przedszkolach oraz organizacji stołówki szkolnej,
b) braku lub niezgodności z prawem obowiązującym zarządzeń kierowników jednostek oraz uchwał organu stanowiącego,
c) przeprowadzaniu kontroli wstępnej dokumentów oraz ich zatwierdzania do wypłaty,
d) regulowania zobowiązań przez jednostki,
e) ustalania i wypłaty wynagrodzeń pracowników jst,
f) udzielaniu zamówień o wartości do 130.000,00 zł,
g) prowadzeniu audytu wewnętrznego.
16. Przykłady działań noszących znamiona przestępstw, w tym kradzieży i wyprowadzania środków pieniężnych oraz naruszenia dyscypliny finansów publicznych, jakie stwierdzane są w jednostkach sektora finansów publicznych.
Korzyści wynikające z ukończenia szkolenia
Prowadzący przedstawi nie tylko występujące nieprawidłowości, ale również wskaże jak ograniczyć lub nie dopuścić do ich występowania. W trakcie szkolenia omówione zostaną liczne przykłady najpoważniejszych nieprawidłowości, w tym noszących znamiona przestępstw i naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Wskaże jak i czy w ogóle możliwe jest zawsze wykrycie nadużyć finansowych? Omówi rolę i znaczenie stosowania skutecznych narzędzi ochrony danych informatycznych. Zaprezentuje jak usprawnić i wzmocnić nadzór nad prowadzeniem rachunkowości i gospodarki finansowej oraz jakie znaczenie dla kadry kierowniczej ma właściwie powierzenie zadań i obowiązków. W trakcie szkolenia wyjaśnione zostanie kto i w jakich sytuacjach odpowiada za nieprawidłowości w rachunkowości i gospodarce finansowej jednostek sektora finansów publicznych. W trakcie szkolenia przeanalizowane zostaną najpoważniejsze i powtarzające się w wielu jednostkach nieprawidłowości z głównych obszarów funkcjonowania jednostek sektora finansów publicznych.
Ponadto, celem szkolenia jest:
Poznanie, jak zorganizować pracę jednostki, aby zadania z zakresu rachunkowości i gospodarki finansowej były skutecznie realizowane? Zrozumienie znaczenia i zasad tworzenia „dobrych” zakresów czynności pracowników.
Poznanie nieprawidłowych zapisów w procedurach kontroli zarządczej, w tym polityce rachunkowości i instrukcji inwentaryzacyjnej.
Zapoznanie się z najczęściej stwierdzanymi nieprawidłowości w prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz narzędziami ograniczającymi ich popełnianie.
Zapoznanie się z właściwą organizacją kontroli finansowej dokumentów finansowo-księgowych oraz roli i znaczenia kontroli wstępnej dokonywanej przez głównych księgowych.
Poznanie prawidłowych zasad wyceny środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, amortyzacji oraz ustalania źródeł finansowania ich nabycia.
Zrozumienie jak odróżnić remont od ulepszenia, kiedy stosować paragraf 427, a kiedy 605, lub 607 oraz jakie nakłady zaliczać do kosztów środków trwałych w budowie?
Zapoznanie się z popełnianymi błędami w inwentaryzacji oraz konsekwencjami, jakie mogą się z niemi wiązać?
Poznanie najczęściej popełnianych błędów na etapie opracowywania i realizacji planów finansowych i budżetów jst, w tym stosowania klasyfikacji budżetowej dochodów i wydatków.
Poznanie najczęściej popełnianych błędów na etapie zaciągania i regulowania zobowiązań pieniężnych, w tym wieloletnich, w tym przyczyn nieterminowego regulowania płatności.
Wysłuchanie przykładów nieprawidłowości w udzielaniu ulg w spłacie należności, w tym pomocy de minimis oraz konsekwencji, jakie się z tym wiążą.
Zrozumienie, dlaczego w jsfp często dochodzi do przedawnienia należności i jak postępować, aby skutecznie je windykować.
Zapoznanie się z najczęściej popełnianymi błędami w sprawozdaniach budżetowych, finansowych i z zakresu operacji finansowych oraz zasad skutecznej kontroli wiarygodności i poprawności danych.
Uzyskanie odpowiedzi na pytania, jak ustalać wysokość opłaty za wyżywienie w szkołach i przedszkolach oraz jak prawidłowo zorganizować stołówkę w szkole?
Podczas zajęć Wykładowca odpowie na pytania:
Jak opracować „dobrą” politykę rachunkowości? Co należy, a czego nie można wpisać w politykę?
Jak poprawnie określić próg istotności?
Jak opracować „kompletny” zakres czynności pracownika i dlaczego jest on tak ważny?
Jak stworzyć instrukcję inwentaryzacyjną, aby ułatwiała i przyspieszała proces inwentaryzacji?
Jakie są wady i zalety stosowania nowoczesnych narzędzi inwentaryzacji?
Jak ustalić właściwą ścieżkę przepływu dokumentów w jednostce, w tym pomiędzy jednostką obsługującą, a jednostkami obsługiwanymi?
Jakie są korzyści, w tym finansowe z powierzenia zadań z zakresu rachunkowości i gospodarki finansowej jednej, wyznaczonej jednostce organizacyjnej jst? Jak sprawnie utworzyć CUW?
Jakie są najczęściej popełniane błędy w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i jak ich uniknąć?
Jak i kiedy należy otworzyć i zamknąć księgi rachunkowe?
Czy istnieje obowiązek zamykania ksiąg rachunkowych miesiąca?
Jak uniknąć błędów w niechronologicznym zapisywaniu operacji gospodarczej?
Kiedy księgi rachunkowe są nierzetelne, niesprawdzalne, niekompletne i prowadzone niebieżąco – liczne przykłady? Znaczenie procedur kontroli zarządczej w wymienionym zakresie.
Jakie są skutki i konsekwencje nierzetelnego i niebieżącego prowadzenie ksiąg rachunkowych?
Jak prawidłowo dokonywać wyceny środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych?
Jak prawidłowo ustalać wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, dokonywać odpisów amortyzacyjnych oraz wykazywać ich wartość w bilansie?
Czym różni się remont od ulepszenia? Jak prawidłowo ustalać źródła finansowania i jakie są konsekwencje nieprawidłowości w wymienionym obszarze – przykłady?
Jak prawidłowo przypisywać i odpisywać należności. Kiedy i jakie odsetki naliczać od wpłat po terminie – liczne przykłady? Co to znaczy wycena należności z zachowaniem zasady ostrożności? Jak prawidłowo dokonywać odpisów aktualizujących należności? Kiedy można odpisywać należności z ksiąg rachunkowych? Czy należy odpisać z ksiąg należności przedawnione zahipotekowane?
Jakie i jak prawidłowo naliczać odsetki od przeterminowanych należności? Kiedy wpłatę zaliczać proporcjonalnie, a kiedy w całości na odsetki – przykłady?
Jak ograniczyć nieprawidłowości w inwentaryzacji? Co decyduje o jej skuteczności i jaka jest rola inwentaryzacji w zapewnieniu rzetelności i kompletności zapisów księgowych oraz w procesie przepływu dokumentów w jednostce?
Jaką metodą, z jaką częstotliwością i w jakich terminach przeprowadzać spis z natury, potwierdzenie sald i weryfikację z dokumentacją?
Czy i kiedy główny księgowy ponosi odpowiedzialność za inwentaryzację?
Czy główny księgowy rzeczywiście zawsze ponosi odpowiedzialność za rachunkowość i sprawozdawczość jednostki?
Jakie są aktualne i przyszłe zagrożenia dla bezpieczeństwa danych informatycznych? Czy sztuczna inteligencja to zagrożenie? Jak chronić się przed utratą danych?
Czym różni się wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi od dysponowania środkami pieniężnymi?
Jaki jest zakres wstępnej kontroli dokonywanej przez głównego księgowego?
Czy główny księgowy ponosi odpowiedzialność za legalność dokonywanych wydatków?
Jak uniknąć błędów w opracowywaniu i realizacji planów finansowych?
Kiedy umowa jest umową na zapewnienie ciągłości działania jednostki?
Jak prawidłowo ustalać wolne środki? Przykłady formuł liczących wolne środki.
Jak prawidłowo planować przedsięwzięcia wieloletnie w wpf?
Jak prawidłowo stosować klasyfikację budżetową – przykłady nieprawidłowości.
Dlaczego jednostki nieterminowo regulują zobowiązania? Znaczenie instrukcji obiegu dokumentów finansowo-księgowych. Co zrobić, żeby zapłata odsetek za opóźnienie w zapłacie przez jsfp nie stanowiła naruszenia dyscypliny finansów publicznych? Odpowiedzialność w tym zakresie.
Jakie błędy popełniamy przy udzielaniu ulg w spłacie należności? Kiedy należność jest podatkiem, niepodatkową należnością budżetową, a kiedy należnością cywilnoprawną? Kiedy udzielona ulga stanowi pomoc de minimis?
Jak prawidłowo rozksięgować wpłatę na należność główną i należności uboczne?
Czy data wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy jednostki to zawsze data uregulowania zobowiązania?
Jak prawidłowo ustalać termin przedawnienia należności? Czy należności przedawnione należy wyksięgować? Skutki dopuszczenia do przedawnienia należności? Rola inwentaryzacji.
Jak skutecznie i systematycznie windykować należności? Rola procedur kontroli zarządczej?
Jak chronić się przed kradzieżą, oszustwami i wyłudzeniami i czy to w ogóle jest możliwe? Czy mamy świadomość jak często w Polsce wykrywane są kradzieże i wyprowadzanie pieniędzy - przykłady przyczyn i skutków popełnianych przestępstw.
Jakie są skuteczne narzędzia weryfikacji wiarygodności danych w sprawozdaniach? Najczęściej popełniane błędy i ich przyczyny? Kto ponosi odpowiedzialność za sprawozdania?
Jak wykazywać rozchody i wolne środki w sprawozdaniu NDS, należności w sprawozdaniach Rb-27S i Rb-N, w tym należności uboczne oraz skutki udzielonych ulg, zobowiązania z tytułu zabezpieczenia należytego wykonania umów w sprawozdaniu Rb-Z?
Jak ustalać wysokość opłaty za wyżywienie, w tym dostarczone przez firmę cateringową oraz jak prawidłowo zorganizować stołówkę szkolną?
Oczekiwane przygotowanie słuchaczy
Dobrze widziana jest wiedza w zakresie funkcjonowania jednostek sektora finansów publicznych oraz znajomość przepisów prawa w tym zakresie.
Organizator zapewnia:
- autorskie materiały szkoleniowe przekazane w wersji elektronicznej w dniu poprzedzającym szkolenie,
- LINK (wersja elektroniczna) umożliwiający wzięcie udziału w szkoleniu, przekazany w dniu poprzedzającym szkolenie,
- certyfikat ukończenia szkolenia, który wraz z fakturą przesłany zostanie, poprzez operatora pocztowego, po zakończonym szkoleniu.
W przypadku niewzięcia udziału w szkoleniu podmiot, którego uczestnik jest pracownikiem, ponosi pełną odpłatność za szkolenie wynikającą z pisma. Certyfikat w takim przypadku nie zostanie wystawiony.